Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zásadovému Rakousku se konečně podařilo najít viníka imigrantské krize

24. 01. 2016 12:48:33
a mnozí Češi samozřejmě nadšeně tleskají , vždyť je to tak jednoduché. Ovšem ne vždy se v jednoduchosti skrývá genialita ..

Každý správný projekt má své čtyři základní fáze.

1. Projekční nadšení

2. Realizační vystřízlivění

3. Hledání viníků

4. Potrestání nevinných

V současnosti se projekt „obohacené Evropy“ nachází na pomezí fáze tři a čtyři. Celou dobu jsem tušil, že Řecko je opět horkým kandidátem na fázi čtyři a zprávy posledních dní naznačují, že realita bude ještě mnohem horší.

Hlídejte hranice, jinak vás vyloučíme z Schengenu, hrozí Vídeň Řecku

Rakousko zcela v duchu svých pevných zásad, kdy nejprve ostře kritizuje Řecko za stavbu plotu na hranicích s Tureckem (2008-2010), poté země V4 za odmítání kvót, následně Maďarsko za uzavření hranic a celkem plynule přejde k budování vlastních „technických opatření“ a nakonec k ještě ostřejší kritice Řecka. Ostatně se to netýká jen Rakouska, celá EU selhala tak fatálním způsobem, že pojem „naprostá neschopnost“ se jen vzdáleně přibližuje katastrofálnímu diletantismu Bruselu a Berlína.

Ovšem zkusím se vrátit k Řecku. Bylo vždy „branou do Evropy“ a vlna imigrace ho zasáhla již v devadesátých letech minulého století po rozpadu východního bloku a příchodu imigrantů z Albánie. Situace se dále rapidně zhoršovala, poslední odhady o počtu imigrantů v zemi překračují 1,5 mil., což na stát naší velikosti, navíc ochromený dluhovou krizí je obrovské číslo. Pochopitelně se řecká vláda pokoušela situaci řešit. Přibližně od roku 2002 upozorňovala na neudržitelnost celé situace, zvláště po přijetí „Dublinu II“, který je pro okrajové státy mimořádně nevýhodný. Od roku 2006 byla na žádost Řecka zahájena spolupráce s agenturou Frontex, její praktické výsledky jsou ovšem velice diskutabilní a k níž se ještě vrátím. Zhruba v té době Řecko plánovalo stavbu zdi a dalších prostředků včetně minových polí na hranici s Tureckem, ale na přímý nátlak EU bylo nuceno od stavby ustoupit.

V r. 2012 postavilo Řecko přes odpor EU plot u řeky Evros, na který EU odmítla přispět a na který paradoxně přispělo několika mil. € Turecko. To citelně snížilo počet imigrantů, ale imigrační proud se přesunul na mořskou cestu – Lesbos, Limnos atd. Délka řeckého pobřeží je pro informaci více než 15 tis. km, délka hranic 1181 km, takže celkem téměř 16 200 km pro srovnání s našimi 2290 km.

Co se týče poměru, tak namátkou říjen 2015: Do Evropy dorazilo 218 000 imigrantů, z toho 210 000 do Řecka a 8 000 do Itálie. I ta je tvrdě kritizována za nezvládnutí náporu, přestože je šestkrát větší než krizí zkoušené Řecko a migrantů má nesrovnatelně méně . Ostatně to, že nápor nezvládá, přiznává i německá policie a to např. v Passau odbavuje stovky případů, na malém Lesbosu tisíce ... Ovšem závěry nezúčastněných diskutujících jsou diametrálně odlišné. Zatímco v případě např. toho Německa je na vině nedostatek policistů, zastaralá technika atd. , ve druhém případě je to samozřejmě řecká lenost a vypočítavost.

Diskuse se hemží duševními skvosty typu:

„ Na Řeky bych za to nehlídání hranic uvalil takové sankce, že by žrali hlínu“

„Zatímco Řekové inkasovali prachy za ochranu vnější hranice, vozili íčka až od afrických břehů domů a vyhrožovali, že když nebudou další prachy, pustí je dále do EU.“

„To si děláte pr.,Řeklové na to od zemí EU inkasdovali dost velký prachy., a ty zase jako obvykle nprožrali“

„Zajímavé. Jsou země, které to zvládají. Slováci. Maďaři...“

„Řecko za to dostává zaplaceno. Nevím, jakou pomoc by si ještě představovali. Mají výsostné vody, mají vojenské loďstvo. Jestli to nezvládají, mohli to klidně outsourcovat.“

„Řecko má 92 tisíc vojáků.... Je to jejich neschopnost. Naše vláda by po nich měla vymáhat škody a požadovat jejich vyloučení ze Schengenu.“

„oni to totiž tak trocha chápu ako pomstu Nemecku (aj nám) za to?že sme po nich chceli ,aby splatili,čo si požičali...“

Osobně se přiznám, že mě tyhle „moudra“ dokážou vytočit. Včera až moc, dokonce jsem si vysloužil titul „sluníčková eurozrůda“ , děkuji, pane Korec ..

Prostě nedokážu pochopit, že země, která jako první varovala před katastrofálními následky, která byla dlouho terčem tvrdé kritiky za porušování lidských práv, za příliš tvrdý postup proti imigrantům a která nejvíc doplatila na hrubé chyby unijních „elit“ , je teď terčem slabomyslných výpadů. A to nejen ze strany diskusních „myslitelů“, ale bohužel i ze strany politiků a států, včetně toho našeho. Politické smlouvy počínaje Schengenem, Dublinem I i Dublinem II vzaly Řecku možnost faktické reálné obrany. To ovšem neznamená, že ji nevyžadují. Budete bránit Evropu, ale nebudete střílet, budete zachraňovat, budete dodržovat lidská práva, prostě budete sluníčka.

Korunu tomu nasadilo Merkelové pozvání a nedodržování „Protokolu o vracení imigrantů“ podepsané, ale nedodržované Tureckem. Poté už situace kulminovala.

A teď k těm financím, na diskusích jsem se opakovaně ptal, kolik dostává Řecko na ostrahu hranic. Odpovědi jsem se nedočkal, jen sprostých impertinencí. Informace se neshání zrovna lehce. Začnu celkovým náklady EU na ochranu hranic. (viz graf)

Namátkou číselně: Deportace 11,3 miliardy €, Frontex 0,955 milardy €

tábory ve třetích zemích 46 mil. !!!

Takže tímhle způsobem utrácí EU peníze za ochranu vnějších hranic. Kde jsou zde ty miliardy „prožrané“ Řeckem si budu asi muset nechat od někoho vysvětlit.

Samotná čísla jsou docela šokující a určitě by zasluhovala samostatnou analýzu, pokud by byl zájem, pokusím se.

Otevřený zůstává ještě způsob ochrany hranic. Osobně jsem rozhodným odpůrcem této formy imigrace a jako fanda historie se vůbec nebráním pojmu neozbrojená (zatím) a destruktivní invaze. Ovšem to neznamená, že bych jako případný velitel hlídkového řeckého člunu byl schopen vydat rozkaz ke střelbě na neozbrojené civilisty. Nebyl. Ale tyhle hlasy se začínají geometricky množit a včera jich rozhodně nebylo málo. Vidím to téměř stejně nebezpečné jako samotnou invazi. Jen pár příkladů ze včerejší diskuse:

„Hranice nelze branit proti utoku bez moznosti pouziti zbrani a ostre strelby. Uz jen moznost ze k ostre palbe muze dojit zasadne ovlivni pristup imigrantu k prechodu hranice.“

„To opravdu pomůže jenom kulomet.“

„Ano, střílet.“

„Když vas na silnici staví policie a vy budete ujíždět, taky může střílet.“

Docela k zamyšlení ..

Řešení rozhodně není jednoduché. Mnohem jednodušší je nadávat a osočovat a samozřejmě nejlépe Řecko. A raději se neptat, co doposud udělalo zbylých 27 států včetně toho našeho.

Podle mě je nezbytné zvýšit počet a kapacitu táborů a středisek mimo EU a garantovat jejich fungování, dle grafu je to proti částkám za deportace a Frontex naprostý pakatel. Hned potom je nutné přimět Turecko a další země ke zpětnému přijímání nepřijatých emigrantů a zajistit funkční a úsporný systém deportací. Dobrá by byla i cirkulace jednotek členských států při ostraze hranic. Ale tohle všechno je zbytečné, pokud se nezmění přístup Německa k imigraci a již přijatým smlouvám a zákonům.

„TO ZVLÁDNEME“. Bohužel sebevědomí nestačí.

Autor: Vladimír Mráz | neděle 24.1.2016 12:48 | karma článku: 33.70 | přečteno: 2783x

Další články blogera

Vladimír Mráz

Pravidelně oprašovaný řecký „bubák“, letos pro změnu v dovolenkové verzi

O lžích, mýtech, polopravdách a mediálních výpadech proti Řecku píši celkem pravidelně, i když to silně připomíná boj s větrnými mlýny. Letos se k těm pravidelným přidává ještě dovolená.

9.4.2016 v 12:03 | Karma článku: 30.46 | Přečteno: 3438 | Diskuse

Vladimír Mráz

Pozapomenuté bitvy 2. světové války – Řecko, boj o pevnost Rupel

Zalité podzimním sluncem, lemované zasněženými vrcholky hraničních hor, působí údolí řeky Strymonas téměř idylickým dojmem. Bulharsko už je na dosah, z nové dálnice se sjíždí těsně před hranicí. Původně byzantský název Rupelio znamená úzký průsmyk a svému jménu dělá čest. Místo jako stvořené k obraně. Již v roce 1934 zde byla na místě zastaralého obranného pásu z roku 1914 zahájena stavba důmyslného systému opevnění - Metaxasovy linie, vedoucí od Floriny až ke Komotini.

16.3.2015 v 12:13 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 1085 | Diskuse

Vladimír Mráz

Je Řecko Černý Petr pro Evropu, nebo Evropa Černý Petr pro Řecko ?

Už pět let trvá masivní mediální kampaň pracovitých evropských mravenců proti hanebně líným a drzým Řekům. Systematická mediální práce přináší zcela nepochybně své ovoce. Názory v diskusích těžce hraničí s paranoiou ...

8.3.2015 v 0:00 | Karma článku: 33.96 | Přečteno: 3569 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Most mezi námi

S Mistry na retro výstavě ve Slunečnici

Nezahálíme, jedeme naplno! V Domově seniorů Nová slunečnice se konala retro výstava Střípky našich životů III. Pro tuto příležitost jsme si připravili program, tentokrát v duchu poezie a francouzského šansonu.

22.10.2017 v 18:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Renata Šindelářová

Co bych si počala bez svého telefonu

Každý den ho nutně potřebuju. Je to můj budík, kalendář, foťák, hodinky, závaží v kabelce, podložka pod vrklavou židli, dobrá výmluva z trapného hovoru, moje mapa, můj jízdní řád i krácení dlouhé chvíle ve vlaku.

22.10.2017 v 15:49 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 113 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jaký bude další vývoj po volbách?

Volby dopadly tak, jak nikdo nečekal. Někteří sice tvrdí, že ano, ale to jsou jen takové pobitevně generálské řeči. Asi se dalo předpokládat vítězství ANO, ale že za sebou povleče ocas osmi slabých, a ještě slabších stran, to ne...

22.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 9.69 | Přečteno: 357 | Diskuse

Martin Faltýn

Jak jsem tedy volil?

Onen kamarád z předchozího článku se ze mne včera pro změnu pokusil vymámit informaci, koho že jsem nevolil. Pořídil stejnou. A můj názor na výsledky voleb?

22.10.2017 v 12:14 | Karma článku: 16.42 | Přečteno: 935 | Diskuse

Jana Slaninová

Umění uklidnit bestii

Pozvánka na návštěvu venkovského domku byla moc příjemná. Bílá fasáda, červená střecha. Okna zřejmě do dvora, protože v průčelí byla pouze těžká velká dubová vrata. Majitelka otevřela a za ní se v tmavém vchodu skrývalo "cosi".

22.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 10.03 | Přečteno: 329 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2718

Každý úhel pohledu má svoji pravdu. Celý život celkem marně hledám ten nejlepší úhel ..Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.